fantasy-dolgok
fantasy-dolgok
Csak gy mlik...
     
Men
     
Iratok
     
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
     
Terebess zsia E-Tr
Terebess zsia E-Tr : MSODIK FEJEZET - Nem emberi lnyek

MSODIK FEJEZET - Nem emberi lnyek

  2009.07.12. 01:05


 II. Nem emberi lnyek

 
Mr az els futlagos pillantsra is vilgos, hogy a termszet minket illet fldi rendjnek nagy rszt nem kizrlag az emberisg knyelmre vagy vgs elnyre clozta. Valsznleg mgis elkerlhetetlen volt, hogy az emberi faj legalbb is gyermekkorban azt kpzelje, hogy ez a vilg s minden, amit tartalmaz, csupn az hasznra s javra ltezik, de ktsgtelen, hogy ez id szerint ki kellett nnnk ebbl a gyerekes tvedsbl, s felfognunk sajt helynket, s a vele sszefggsben lev ktelessgeket.
 
Mindennapi letnkn ltszik, hogy legtbben mg nem tartanak ott, nevezetesen az llatvilggal szemben tanstott gonosz kegyetlensg ltal, melyet sokan, akik valsznleg igen civilizltnak tartjk magukat, szoksszeren kvetnek el a sport nevben. Mg aki az okkultizmus tudomnyt csak most kezdi tanulni, az is tudja, hogy minden let szent s egyetemes egyttrzs nlkl nincs igazi halads, de csak aki elrehaladott tanulmnyaiban, fedezheti fel, hogy milyen sokszer a fejlds valban, s milyen kis helyet tlt be arnylag az emberisg a termszet hztartsban.
 
Az ember eltt vilgoss vlik, hogy amint a fld, leveg s vz sok mirid formjt tartja el az letnek, melyeket szlelhetv tesz a mikroszkp, br szabad szemmel nem lthatk, ppgy a fldnkkel sszefgg magasabb skok is sr npessggel brnak, melyeknek ltezsrl rendesen nincs tudomsunk. Minl tbbet tud az ember, annl bizonyosabb affell, hogy valami ton-mdon a fejlds kihasznlja minden lehetsgt. s hogyha gy tnik, mintha a termszet erit pazaroln, vagy adott alkalmakat hanyagolna el, akkor tudhatjuk, hogy nem a vilgegyetem tervezetben rejlik a hiba, hanem a mi tudatlansgunkban rendszere s szndka fell.
 
Az asztrlis vilg nem emberi lakirl szl jelen fejezetben legalkalmasabb, ha kihagyjuk az egyetemes letnek kezdetleges formit, melyek olymdon fejldnek az atomok, molekulk s sejtek klnbz fokain t, amelyeket nem igen rthetnk meg. Ha az elemi birodalmak legalacsonyabbjnl kezdjk, mg akkor is nagyszm asztrlis lnyt kell ide beosztani, melyet csupn emlthetnk, mert rszletes lersukhoz egsz enciklopdia kellene.
 
A nem emberi lnyeket az asztrlskon legalkalmasabban ngy csoportba oszthatjuk, de ezek az elbbi fejezettl eltren, a termszetnek egsz nagy birodalmaira vonatkoznak, melyek legalbb olyan nagyok s sokszerek, mint pldul az llat- vagy nvnyvilg. A csoportok nmelyike hatrozottan az emberi alatti, nmelyik velnk egyenrang, mg msok jsgban s hatalomban messze fellmlnak minket. Nmelyik a mi fejldsi rendszernkhz tartozik, ami azt jelenti, hogy vagy hozznk hasonl emberek voltak, vagy lesznek; msok egszen eltr utakon fejldnek.
 
Elrebocstom, hogy itt nem emltem naprendszernk ms bolygirl alkalomadtn megjelen magas Adeptusokat, sem mg messzebbi s mg magasztosabb ltogatkat, mert br elmletben lehetsges, de elkpzelhetetlen, hogy az ilyen megdicslt lnyek szksgesnek tartank olyan alacsony skon mutatkozni, mint az asztrlsk. Ha brmilyen okbl mgis kvnatos volna, mint a Nirmanakaya esetben, ennek a vilgnak megfelel ideiglenes testet csinlnak bolygink asztrlis anyagbl.
 
Tovbb a ngy csoporttl egsz fggetlenl s azon kvl bolygnkat mg ht fejldsi g osztja az emberisggel, melyekrl nem szabad jelenleg beszlnem, mert rendes krlmnyek kzt nem kvnatos, hogy az emberek tudjanak ltezskrl, vagy k a mienkrl. Csupn a legelrehaladottabb varzslk tudjk szertartsaikkal azt az esetet elidzni, amelynek elre nem ltott hibja folytn ilyen lny a fizikai vilgban lthatv vlik. Nem valszn, hogy ez jbl elforduljon, br mr megtrtnt.
 
1. Fejldsnkhz tartoz elemi esszencia. Mivel ezt a kifejezst „elemi” a legklnbzbb rk az ember halla utni legklnbzbb dolgokra vonatkozlag hasznltk, s a nem emberi szellemek kzl a legmagasabbakra s a legalacsonyabbakra is, szgezzk le, hogy a jelen esetben csupn a mond esszencijra vonatkoztatjuk, amit gy definilhatnnk, hogy az anyagba lerad szellem, vagy Isteni Er.
 
Mieltt ez a kirads elri az individualizcit, az egynn vlst, amikor is az ember kauzlis testt alkotja, egymsutn hat klnbz fejldsi fokon haladt t, s ltette mindegyiket: az llat-, nvny- s svnyvilgon s hrom elemi birodalomban. Ezrt nha llati, nvnyi vagy svnyi mondnak is neveztk, br ez a kifejezs hatrozottan flrevezet, mert rg, mieltt ezekbe a birodalmakba elrkezik, az egy mondbl sok mondd vlt. De a sz megmaradt, s azt fejezi ki, hogy br a mond esszencijban mr rgen megklnbztets llott be, mg nem rte el azt a fokot, amikor egyniv vlhatna.
 
Amikor a mond esszencija az svnyvilgot megelz hrom nagy elemi birodalmat lteti, akkor „elemi esszenci”-nak nevezik.
 
Ha a brmelyik skon nyugv szellem az alatta lv skra akar leszllni, akkor szksges, hogy annak a sknak az anyagjba burkolja magt, s hasonlkppen, ha mg egy skkal lejjebb szll, annak az anyagbl kell magra leplet vonnia, s akkor azt mondhatjuk, hogy teste olyan atomokbl ll, melyeknek kls burkolata ez utbbi sk anyagbl val. Az ltet ereje, gyszlvn lelke, azonban olyan llapotban van, mint az els sznvonalon volt, vagyis az elsnek isteni ereje, s azonfell a msodiknak az anyagbl egy burok. Ha mg lejjebb szll, akkor az atom mg sokszerbb vlik, mert mg egy negyedik fajta anyagbl von maga kr testet. Elkpzelhetjk, hogy ez a folyamat, mely a naprendszernk minden alskjn ismtldik, mikor elri a fizikai vilgot, annyira beburkolta mr az eredeti ert, hogy nem csoda, hogy az emberek egyltaln nem ismerik fel, mint szellemet.
 
Feltve, hogy a mond esszencija ezt a beburkoldzsi folyamatot egszen a mentlis vilg atomi sznvonalig vitte, s ahelyett, hogy annak a vilgnak sszes alskjain t szllna le az asztrlisba, kzvetlenl beleveti magt az asztrlis vilgba, melynek atomi anyagt maga kr gyjti s lteti. Ilyen sszettel az asztrlis vilg elemi esszencija, mely a nagy elemi birodalmak harmadikhoz tartozik, s kzvetlen megelzi az svnyvilgot. Az asztrlis vilgban 2401 fle vltozata folyamn az alskok sok klnbz sszettel anyagt vonzza maghoz, de csak ideiglenesen. Lnyegben mgis egy birodalom marad, melynek jellemz tulajdonsga az, hogy mondjnak esszencija a mentlis vilg atomi sznvonal anyagba van csak burkolva, de az asztrlis vilg atomi anyaga ltal nyilvnul meg.
 
A kt magasabb elemi birodalom a magasabb, illetve alacsonyabb mentlis vilgban ltezik s mkdik, de jelenleg nem foglalkozunk velk.
 
Az elemi birodalommal kapcsolatban egy elemi lnyrl beszlni - mint azt gyakran szoktk - helytelen, mert tulajdonkppen ilyen lny valjban nincs. Az elemi anyagnak ris halmazt talljuk, mely az emberi gondolatok legmlandbbja irnt is bmulatosan rzkeny, s pillanatok alatt hihetetlen finomsggal reagl mg az olyan vibrcikra is, melyeket az emberi akarat vagy vgy ntudatlanul idzett el.
 
De abban a pillanatban, amikor az ilyen gondolat vagy akarat hatsa l erv alakul - amit helyesen nevezhetnk elemi lnynek, - akkor mr nem is a jelen csoportba tartozik, hanem a mestersges lnyek kz. Mg akkor is csak igen ml klnll lte, mert amint az ok elmlik, visszamerl a megfelel alsk meg nem klnbztetett tmegbe, ahonnan jtt.
 
Tl hosszadalmas volna csoportostani, de ltalnos krvonalakban azt mondhatnnk, hogy az elemi lnyek aszerint az anyag szerint kaptk elnevezsket, amelyben laknak. Itt is mutatkozik fejldsnk hetes rendszere, mert ht ilyen fcsoport van, melynek mindegyike a fizikai anyag egyik llapotra vonatkozik: „fld, vz, leveg s tz”; vagy hogy ezt a kzpkori jelkpes beszdet modern egzakt kifejezsbe fordtsuk le: szilrd, folykony, gznem s a ngy ter halmazllapotnak megfelelen.
 
Szoksos a kzpkori alkimistk tudatlansgt lesajnlni s gnyolni, mert olyan anyagokat neveztek „elem”-nek, amelyekrl a modern vegytan felfedezte, hogy sszetettek. De igazsgtalan fitymlva beszlni rluk, mert tudsuk e trgyrl bvebb volt, mint a mienk, nem szkebb. k taln nem osztlyoztk azt a nyolcvan vagy kilencven anyagot, amit mi most elemnek neveznk, de biztos, hogy nem gy neveztk ket, mert okkult tanulmnyaikbl megtanultk, hogy ebben az rtelemben csak egy elem ltezik, amelynek ezek s az anyag tbbi formja is csak vltozatai. Ezt az igazsgot a jelenkor legnagyobb vegyszei csak kezdik sejteni.
 
Tny az, hogy lenzett eldeink osztlyozsa a minknl mlyebbre hatolt. k megrtettk, s meg tudtk figyelni az tert, amit a modern tudomny csak mint terijhoz szksgeset llt fel. k tudtk, hogy az ter a gznem fltti ngy klnbz llapot fizikai anyagbl ll, ezt a tnyt ma mg nem fedeztk fel jra. k tudtk, hogy minden fizikai trgy az anyag egyik vagy msik halmazllapotbl ll e ht kzl, s minden szerves test sszettelben mind a ht tbb-kevsb tallhat, ezrt beszlnek k tzes vagy vizes vrmrskletrl s „elemekrl”, ami neknk igen nevetsgesnek tnik. Kzenfekv, hogy ez utbbi kifejezst az alkot rszekre vonatkoztattk, s egyltalban nem azt jelentette, hogy az anyagot nem lehet tovbb felbontani. Azt is tudtk, hogy az anyagnak ezek a csoportjai a fejld mondi esszencia nagy csoportjainak megnyilvnulsa szmra alapul szolglnak, s ezrt neveztk azt elemi esszencinak.
 
A szilrd anyagnak minden rszecskjben egy a flddel kapcsolatos elemi lny lakik - hogy a kzpkori tudsok kpes kifejezst hasznljuk, - vagyis amg ebben a halmazllapotban marad, addig a megfelel l elemi esszencia bizonyos mennyisgt talljuk benne. Hasonlkppen tallunk folykony, gznem s terllapotban vz-, leveg- s tz-elemi lnyeket. Megfigyelhetik, hogy ez az els csoportostsa a harmadik elemi birodalomnak gyszlvn vzszintes, vagyis a klnbz csoportok alig szlelhet fokonknt mind kevsb anyagiak, amint felfel haladnak, s rthet, hogy a csoportok mindegyike jbl ht alcsoportra oszthat, mert a szilrd, cseppfolys s gznem anyagok is klnbz srsgek.
 
Ezenkvl van mg egy msik, fgglegesnek nevezhet beoszts is, amely sokkal nehezebben rthet, klnsen azrt, mert az okkultistk igen keveset mondanak rla. Azt, amit tudunk rla, taln gy lehet legrthetbben magyarzni, hogy az sszes vzszintes csoportban ismt ht klnbz tpus elemi lny tallhat, melyek nem annyira anyagisguk fokain klnbznek, hanem inkbb jellegk s vonzsuk szerint.
 
Ezek kzl mindegyik hat a msikra, s br lehetetlen lnyegket elcserlni, mindegyikben ht altpus tallhat, melyet a rejuk jellegzetes sznezs klnbztet meg, amit az ket legknnyebben mozgat hatsnak ksznhetnek. Lthat, hogy ez a fggleges beoszts teljesen eltr a vzszintestl, amennyiben sokkal llandbb s alapvetbb. Mert az elemi birodalom fejldse abbl ll, hogy alig szlelhet lasssggal a klnbz vzszintes sznvonalakon thaladjon, s egymsutn mindegyikhez tartozzk. A klnbz tpusok azonban az egsz ton vltozatlanok maradnak.
 
Azt nem szabad elfelejteni, amikor az elemi birodalmak fejldst prbljuk megrteni, hogy az vnek lefel irnyul feln halad, vagyis mindjobban kzeledik az anyagba val teljes beburkoltsg fel, amit az svnyvilgban ltunk, ahelyett, hogy az anyagtl eltvolodna, mint a legtbb ms fejlds, amit ismernk. Szmra a fejlds azt jelenti, hogy leszll az anyagba, ahelyett, hogy magasabb skokra felemelkedne, s ez nha klns torzkpt adja a tnyeknek szemnkben, mindaddig, amg fel nem fogjuk a helyzetet. Ezt llandan szem eltt kell tartani, nehogy a ltszlagos rendellenessgek megriasszanak.
 
A szmtalan eltrs ellenre ennek a klnbz l anyagesszencinak minden fajtja kzt kzs tulajdonsga is van, de ezek is oly eltrek a fizikai vilgban ismert tulajdonsgoktl, hogy vgtelen nehz megmagyarzni azoknak, akik sajt maguk nem lthatjk mkdsket.
 
Tegyk fel teht, hogy ennek az elemi esszencinak egy rsze egy pr pillanatra kls befolysok irnt egszen vltozatlan marad (ami alig fordul el), akkor nincs semmi meghatrolt sajt formja, br gy is gyors s szntelen mozgsban van. De a legcseklyebb zavarra, melyet taln valami arra halad gondolatramlat okoz, vad zrzavaros, llandan vltoz formkba rajzik, amelyek ide-oda cikznak, s oly gyorsak tnnek el, mint a forr vz felletn a bubork.
 
Ezek a ml alakok tbbnyire valamilyen emberi vagy egyb llnyt brzolnak, ami nem azt jelenti, hogy az elemi esszenciban kln l lnyek lteznek, csupn vltoz s sokfle hullmhoz hasonlthatk, melyeket a csendes t tkrn hirtelen szl idz el. Tkrzseinek ltszanak csak az asztrlis vilg ris raktrnak, de mgis tbbnyire megfelelnek annak a gondolatramlat jellegnek, amely ket ltrehozta, br majdnem mindig valami furcsa torztssal, valami ijeszt vagy kellemetlen vegylettel.
 
Termszetes krds, hogy mifajta rtelem vlasztja ki ezeket a formkat, s mi torztja el. Most nem az ersebb s hosszabblet mestersges elemi lnyekkel foglalkozunk, amiket hatrozott s erteljes gondolat hoz ltre, hanem a flig ntudatlan, akaratlan gondolatok rjnak eredmnyvel, melyet az emberisg tbbnyire haszontalanul hagy elmjn tznleni. Teht vilgos, hogy az rtelem nem a gondolkoz agyvelejbl szrmazik, s egsz bizonyosan nem tulajdonthatjuk magnak az elemi esszencinak, mely mg az svnyvilgnl is tvolabb ll az egyniv vlstl s hozztartoz bredez rtelemtl.
 
De bmulatos alkalmazkodkpessge van, mely gyakran megkzelti az intelligencit, s valszn, hogy emiatt neveztk a korbbi knyvek az elemi lnyeket „az asztrlis fny flig rtelmes teremtsei”-nek. A mestersges elemi lnyek ennek az ernek tovbbi bizonytkait nyjtjk. Ha j vagy rossz elemi lnyekrl olvasunk, akkor azok mindig a mestersgesekhez tartoznak, vagy a termszeti lnyek valamely fajtjhoz, mert az elemi birodalmakban nincs olyan fogalom, mint j vagy rossz.
 
Ktsgtelen azonban, hogy minden fajtjukat egy bizonyos hajlam vagy gtls hatja t, amely az emberisg irnt inkbb ellensgess, mint bartsgoss teszi. Minden kezd tudja ezt, mert legtbb esetben az els benyomsa az asztrlis vilgrl a proteuszi szellemek ris serege, akik fenyeget magatartssal kzelednek hozz, de ha btran szembeszll velk, akkor mindig visszavonulnak, vagy sztfoszlanak. Erre vonatkozik a fent emltett kellemetlen torz voltuk, amelyrl kzpkori rk azt lltjk, hogy az ember csak nmagnak ksznheti, hogy az elemi lnyek nem oly bartsgosak, mint az aranykorszakban. Akkor az emberisg tszellemltebb volt, s kevsb nz, mint a szrke jelenkorban, amikor kzmbs s szeretetlen ms llnyekkel szemben.
 
Az elemi esszencia bmulatos finomsgbl, mellyel gondolataink vagy vgyaink leghalvnyabb mozzanataira felel, azt kvetkeztethetjk, hogy az egsz elemi birodalom ltalban olyan, amilyenn az emberisg gondolatainak sszessge teszi. Ha elgondoljuk, hogy mily kevss felemel jelenleg az emberisg gondolkozsa, nem csodlkozhatunk azon, hogy gy aratunk, amint vetettnk, s ez az elemi esszencia, melynek nincs nll rtelme, csak vakon felfogja s visszatkrzteti azt; amit belevettenek, rendesen bartsgtalan jellemvonsokat mutat.
 
Nem ktelkedhetnk abban, hogy ksbbi fajokban vagy ciklusokban, amikor az egsz emberisg mr sokkal magasabb sznvonalv fejldtt, az elemi birodalmakra is hatni fog a megvltozott gondolkods lland ramlata, s akkor nem lesznek ellensgesek, hanem knnyen kezelhetk. Ugyanezt mondhatjuk az llatvilgrl is. Brmi is trtnt a mltban, a jvben meglehets j „arany korszakot” vrhatunk, hogyha az emberisg nagy rsze nemess s nzetlenn vlik, s akkor a termszet eri szvesen fognak velk egyttmkdni.
 
Az a tny, hogy olyan knnyen befolysolhatjuk az elemi birodalmakat, mutatja felelssgnket, hogy mily mdon hasznljuk befolysunkat. St ha elgondoljuk, hogy milyen krlmnyek kzt lteznek, lthatjuk, hogy a velk egy vilgban lak rtelmes lnyek gondolatainak s rzelmeinek hatsa szmottev tnyez az elemi birodalmak fejldsnek tervben.
 
A nagy vallsok llhatatos tantsa ellenre is az emberisg nagy tmege nem trdik a gondolatvilg irnti felelssgvel. Aki azzal hzeleg nmagnak, hogy tettei s szavai nem bntanak senkit, az azt hiszi, hogy megtett mindent, amit tle kvnni lehet, s elfelejti gondolatai hatst, melyek taln vekig szkt s lealacsonyt befolyssal voltak a krltte lk rtelmre, s krnyezett kpzeletnek szrke, piszkos teremtmnyeivel tlttte el. Ennek a krdsnek mg komolyabb oldalt ltjuk a mestersges elemi lny esetben. Itt elegend annyit mondani, hogy ktsgtelenl hatalmunkban ll az elemi esszencia fejldst siettetni, vagy htrltatni aszerint, amint tudatosan vagy ntudatlanul is hasznljuk.
 
Lehetetlen egy ilyen kis knyv keretein bell a klnbz clokat megmagyarzni, melyekre a gyakorlott ember az elemi esszencia klnbz erit hasznlhatja. A mgikus szertartsok nagy rsze majdnem teljesen ezen mlik, vagy kzvetlenl a mgus akaratnak hatsa alatt, vagy ltala e clbl segtsgl hvott asztrlis lnyek ltal.
 
Az elemi esszencia segtsgvel keletkezik majdnem minden jelensg, amit a szenszokon ellltanak, tovbb a kdobs s harangozs a ksrtetek ltal ltogatott hzakban. Mindezt valami fldhz kttt emberi lny prblkozsai, vagy a harmadik csoporthoz tartoz termszeti szellemek csintalansga idzheti el. Ezek az elemi lnyek nmaguk nem elsdleges mozgatk, hanem csupn alv erk, melyeket kls hatalom kell, hogy mozgasson.
 
Br az elemi esszencia minden fajtjnak megvan az a kpessge, hogy asztrlis kpeket visszavett, nmely vltozata sokkal knnyebben befolysolhat, s szinte kedvenc formiba znlik, ha felzavarjk (kivve, ha ervel ms formba knyszertik); ezek az alakok kiss kevsb mlk, mint rendesen.
 
Mieltt trgyunknak ezt a rszt elhagyjuk, figyelmeztetni kell az rdekldt, nehogy - mint nha elfordul - gondolatban sszetvessze az elemi anyagot azzal a mondi esszencival, amely az svnyvilgon t nyilvnul meg. Ez utbbi az emberisg fel vezet fejldsnek egyik fokn az elemi birodalomban megnyilvnul, egy ksbbi fokon az svnyvilgban, de az a tny, hogy a mond esszencia kt klnbz tmege egy s ugyanaz idben a megnyilvnuls klnbz fokn ll, s a megnyilvnuls egyike (a fld elemi lnyei) ugyanezt a helyet foglalja el, mint a msik (mondjuk egy szikla), semmikppen sem zavarja sem az egyik, sem a msik fejldst, s azt sem jelenti, hogy a kettben rejl mond-esszencia egymssal sszefgg.
 
2. Az llatok asztrlteste. Ezek ris nagy csoportot kpeznek, de szerepk nem nagyon fontos, mert csak rvid ideig tartzkodnak az asztrlis vilgban. Az llatok tlnyom tbbsge mg nem szerzett lland egynisget, s ha kzlk egyik meghal, akkor a benne megnyilvnult mond-esszencia visszafolyik abba a mederbe s sznvonalra, ahonnan jtt, s magval viszi azokat a tapasztalatokat, vagy haladst, amiket ebben az letben szerzett. De ezt nem tudja azonnal megtenni, mert az llat asztrlteste is trendezdik rtegekbe gy, mint az ember, gyhogy az llatnak br rvid, de igazi asztrlis lte van, melynek hosszt rtelmnek fejldsi foka hatrozza meg. A legtbb esetben, gy ltszik, csak lomszer tudattal brnak, de teljesen boldogok.
 
Az az arnylag kevs hzillat, amely mr nll egynisget nyert s azrt ebben a vilgban nem fog tbb mint llat jraszletni, az asztrlis vilgban sokkal tovbb s lnkebben l, mint kevsb fejlett trsaik. Asztrlis letk vgn lassanknt szubjektv llapotba merlnek, mely nagyon sok tarthat. A „Titkos Tants” els ktete egy emberszabs majmok asztrltestbl ll rdekes llatcsoportot emlt, melyek mr egynisget nyertek, s az emberi alakban val szletsre a kvetkez ciklusban, vagy taln egyesek mg hamarabb is kszen lesznek.
 
3. Mindenfle termszeti szellem. Olyan sok klnbz fajtja van ennek a csoportnak, hogy tulajdonkppen errl a trgyrl kln knyvet lehetne rni. Itt legyen elg nmely kzs tulajdonsgukra rmutatni.
 
Itt olyan lnyekrl van sz, akik lnyegesen klnbznek az eddig emltettektl. Br az elemi esszencit s az llatok asztrltestt jogosan osztjuk a nem-emberiek kz, mgis a mond-esszencia, amely ket lteti, sok id mlva olyan fejldsi fokot fog elrni, hogy a minkhez hasonl jv emberisgen keresztl nyilvnuljon meg. Ha vissza tudnnk tekinteni sajt elmlt fejldsnk szmtalan elbbi ciklusra, ltnnk, hogy ami most kauzlis testnk, az hasonl fokon haladt felfel.
 
A termszeti szellemek risi birodalmra ez nem vonatkozik, k sohasem voltak, sem lesznek a minkhez hasonl emberisg tagjai, s csak annyiban fggnek velnk ssze, hogy ez id szerint ugyanazt a bolygt lakjk. Mivel szomszdok vagyunk, termszetesen szomszdokhoz ill bartsggal tartozunk egymsnak, ha tallkozunk, de fejldsnk irnya annyira klnbzik, hogy alig lehetnk egyms segtsgre.
 
Tbb r ezeket a termszeti szellemeket az elemi lnyek kz osztotta be, s tnyleg egy magasabb evolcinak az elemi lnyei, vagy helyesebben mondva llatai. A mi elemi esszencinknl magasabb fejlettsgek, de mgis van kzs tulajdonsguk, mint pldul az, hogy k is ht nagy csoportra oszlanak, s mindegyik a neki megfelel halmazllapot anyagban lakik, melyet a hozz tartoz elemi esszencia hat t. Teht, hogy a szmunkra rthetket emltsk, a fld, vz, leveg s tz (vagy ter) termszeti szellemei laknak s mkdnek ezekben az anyagokban, mint egszen hatrozott rtelmes asztrlis lnyek.
 
Arra a krdsre, hogy mikppen lehetsges, hogy brmilyen teremtmny a tmr sziklban lakjk, az a felelet, hogy a termszeti szellemek asztrlis anyagbl vannak, s azrt a szikla anyaga nem akadly mozgsuk vagy ltsuk szmra. Tovbb a szilrd llapot fizikai anyagban rzik magukat elemkben, itt vannak otthon, s ehhez vannak hozzszokva. Ugyanezt mondhatjuk azokrl, akik a vzben, levegben, illetve tzben lnek.
 
A kzpkorban ezeket a szellemeket gyakran gnmoknak neveztk, a vzi szellemeket „undink”-nak, a leveg szellemeit sellknek, s az tert szalamandernek. A np sok nv alatt ismeri ket: tndrek, mank, szatrok, faunok, koboldok, trpk, lidrcek stb, melyek kzl nmelyik csupn egy fajra vonatkozik, msok mindre megklnbztets nlkl.
 
Sok klnbz formjuk van, de leggyakrabban kicsi emberi alakot ltenek. Mint az asztrlis vilgnak majdnem sszes lakja, tetszsszerinti alakot tudnak lteni, de ktsgtelenl megvan a sajt hatrozott formjuk, vagy taln helyesebben mondva kedvenc alakjuk. Rendes krlmnyek kzt egyltaln nem lthatk fizikai szemmel, de materializci ltal lthatv tudjk magukat tenni, ha akarjk.
 
Vgtelen sok fajtjuk van, melynek egyes tagjai rtelem s hajlam szempontjbl pp oly eltrek, mint az emberek. Nagyrszk szemmel lthatlag jobban szereti az embert kerlni, mert szoksai s emancija kellemetlen szmukra, s nyughatatlan, fkezetlen vgyai ltal elindtott asztrlis ramlatok zavarjk s bntjk ket. Msrszt sok oly esetrl tudunk, amikor termszeti szellemek megbartkoztak emberekkel, s amennyire hatalmukban llt, segtettk ket.
 
Ez a segdkez magatarts azonban arnylag ritka, s legtbb esetben, amikor az emberrel tallkoznak, kzmbsek, vagy ellenszenvet mutatnak, vagy kajnul rlnek, ha megcsalhatjk s rszedhetik. Elhagyatott hegyvidkeken gyakran hallani a falusi parasztoktl olyan trtneteket, amelyekbl ez a klns tulajdonsg kitnik. Aki szenszokra szokott jrni, emlkezhet buta, de nem rosszindulat trfkra, amelyek majdnem mindig alacsonyabb fajta termszeti szellemek jelenltt ruljk el.
 
Nagyon segti ket trfikban az a kpessgk, hogy azokat elkprztatjk, akik befolysuknak tadjk magukat. Az ilyen ldozat akkor csak azt ltja s hallja, ami a tndrtl jn gy, mint a hipnotizlt egyn csak azt ltja, hallja s rzi s hiszi, amit a hipnotizl kvn. A termszeti szellemnek azonban nincs olyan hatalma, mint a hipnotizlnak, amellyel uralkodna az emberi akaraton, kivve egsz gyengeelmj embereket, vagy olyanokat, akik tehetetlen rmletbe esnek, ami ltal akaratuk egy idre kikapcsoldik. A termszeti szellemek csak az rzkeket kprztathatjk el, egyebet nem tehetnek, de ennek a mvszetnek ktsgtelenl mesterei, s hallottunk olyan esetekrl, amikor nagyszm embert kprztattak el egyszerre. Az indiai szemfnyvesztk a termszeti szellemeket hvjk segtsgl, hogy ezzel a klns kpessgkkel legbmulatosabb mutatvnyaikat segtsk, tnyleg pedig az egsz nzkznsg hallucinl, mert arra knyszertik, hogy kpzeletben lssa s hallja az esemnyek egsz sorozatt, amely tnyleg sohasem trtnt meg.
 
Majdnem gy tekinthetnnk a termszeti szellemeket, mint asztrlis emberisget, csak ppen hogy nem brnak lland reinkarnl egynisggel, mg a legmagasabbak sem. gy ltszik teht, hogy ebben az egyben eltr az fejldsk a minktl, hogy sokkal magasabb arny intelligencit kell kifejlesztenik, mieltt lland egynisget nyerhetnnek, de mit sem tudhatunk sem azokrl a fejldsi fokokrl, amiket maguk mgtt hagytak, sem ami mg rjuk vr.
 
Klnbz fajaik letnek hossza nagyon eltr, nmelyik egsz rvid, ms sokkal hosszabb, mint az emberi let. Annyira kvl llunk az ilyenfajta leten, hogy lehetetlen szmunkra krlmnyeit megrteni. Az egsz olyan egyszer, boldog s felelssgnlkli ltnek tnik, amilyent egy sereg jkedv gyermek klnsen kedvez fizikai krnyezetben tlthetne.
 
Br pajkosak s csintalanok, ritkn rosszakaratak, kivve, ha jogtalan beavatkozs vagy bntalmazs hvja ki ket, de bizonyos mrtkig k is rszt vesznek az ember irnti ltalnos bizalmatlansgban. gy ltszik, nem j szemmel nzik az jonc els megjelenst az asztrlis vilgban, gyhogy tbbnyire valami kellemetlen vagy ijeszt formban ismerkedik meg velk az ember. De ha nem ijed meg csnyeiktl, elbb-utbb elfogadjk, mint szksges rosszat, s nem trdnek vele tbb, st taln akad olyan is kztk, aki megbartkozik, s tallkozs alkalmval rmet mutat.
 
Sok fajtjuk kzt van olyan is, amely kevsb gyerekes, hanem inkbb mltsgteljes, s ezeknek az alacsonyabb fajtit tiszteltk, mint az erdk s falvak isteneit. Az ilyen lnyek megrzik az irntuk mutatott tiszteletben rejl hzelgst, s ezrt az lvezetrt szvesen tesznek valami csekly szolglatot viszonzsul. (Elfordul az is, hogy a falu istene mestersges lny, de errl majd ksbb beszlnk.)
 
Az Adeptus tudja, hogyan hasznlhatja a termszeti szellemek szolglatait, ha szksge van r. A kznsges mgus ktflekpen nyerheti meg segtsgket: vagy gy vonja magra figyelmket, mint krelmez, aki alkut kt velk, vagy olyan hatsokat indt meg, amely a termszeti szellemeket engedelmessgre knyszerti. Egyik mdszer sem kvnatos, s az utbbi nagyon veszlyes is, mert aki hasznlja, olyan hatrozott ellensgeskedst kelt fel, mely knnyen vgzetess vlhat szmra. Szksgtelen emlteni, hogy aki szakavatott Mester vezetse alatt tanulmnyozza az okkultizmust, annak nem szabad ilyesflt megprblni.
 
4. Angyalok. Ez a fldnkkel sszekttetsben a legmagasabb fejldsi rendszer, magasabbrl nem tudunk. A hinduk dvknak, fnylknek hvjk, msutt angyaloknak stb... gy tekinthetjk ket, mint az emberisg fltti birodalmat, hasonlkppen, mint ahogy az emberisg az llatvilg fltt ll, de egy fontos klnbsggel, hogy az llat szmra nincs ms fejldsi lehetsg, csupn az embervilgon t, holott ha az ember egy bizonyos magas sznvonalat elrt, tbb klnbz t nylik meg eltte, melyen tovbb haladhat. A nagy angyali birodalom ezeknek egyike.
 
A Nirrnanakaya magasztos nmegtagadsval sszehasonltva ezt a fejldsi irnyt nmely knyv gy emlti, mint aki „enged annak a ksrtsnek, hogy istenn vljk”, de ebbl a kifejezsbl nem szabad arra kvetkeztetni, hogy aki ezt az svnyt vlasztja, az a legcseklyebb szemrehnyst is rdemeln. Ez az svny nem a legrvidebb, de annak ellenre igen nemes, s ha az embert intucija arra kszteti, akkor bizonyosan ez kpessgeinek a legmegfelelbb. Sohasem szabad elfelejteni, hogy a szellemi s fizikai hegymszsban sem mindenki brja ki a meredekebb svny fradalmait. Sokan vannak, akik szmra a ltszlag lassbb t az egyetlen lehet, s igazn nem lennnk mlt kveti a nagy tantknak, ha tudatlansgunk ltal vezetve msokat lenznnk, akiknek a vlasztsa eltr a minktl.
 
Brmilyen bizalommal viseltetnk a jv irnt, nem tudva az eljvend nehzsgekrl, jelenleg lehetetlen megllaptani, hogy mit is fogunk tenni, ha sok trelmesen vgigkzdtt let mltval megrdemeltk azt a jogot, hogy sajt jvnket megvlaszthassuk. Tny az, hogy mg azoknak is, akik engedtek annak a ksrtsnek, hogy istenekk vljanak, elgg dics sorsuk lesz, mint ksbb ltni fogjuk. Flrertsek elkerlse vgett mellkesen megjegyzem, hogy az „istenn vlsnak” van egy msik, egszen gonosz rtelme is, de abban a formban sohasem vlhatna ksrtv a fejlett ember szmra, s mindenesetre egszen tvol ll a jelen trgytl.
 
A keleti irodalomban a „dva” szt gyakran mindenfle nem emberi lnyre alkalmazzk gy, hogy egy rszt nagy isteneket, msrszt termszeti szellemeket s mestersges elemi lnyeket jelent. Itt azonban csakis arra a magasztos fejldsi irnyra hasznljuk ezt a kifejezst, amelyrl jelenleg beszlnk.
 
Az angyalok fldnkkel sszekttetsben llnak, de nem szortkoznak bolygnkra. A jelen bolyglncunk mind a ht vilga egytt szmukra egy vilgot kpez, mert k egy htlnc nagy fejldsen t haladnak. Az seregeiket eddig nagyrszt a naprendszer ms emberisgeibl toboroztk, melyek kzl nmelyik alacsonyabb, msik magasabb a minknl. A mi sajt emberisgnknek csak kis rsze rte el azt a sznvonalat, amelyen lehetsges az angyalokhoz csatlakozni. Egsz bizonyosnak ltszik azonban, hogy az angyalok nagyszm fajti kzl sok egyltaln nem ment t a minkhez hasonl emberi fejldsen.
 
Jelenleg nemigen rthetjk meg ket, de annyi bizonyos, hogy fejldsk clja sokkal magasabb a minknl. Az emberi fejlds clja ugyanis az emberisg sikeres rszt a hetedik ciklus befejeztvel az okkult fejlds egy bizonyos fokra emelni; az angyali fejlds pedig a megfelel korszak alatt a legelrehaladottabb tagjait sokkal magasabb fokra viszi. Az szmukra is megnylik akkor egy meredekebb, de rvidebb svny mg magasztosabb magaslatok fel, de hogy ez az esetkben mi, arra csupn kvetkeztethetnk.
 
Az asztrlis vilggal kapcsolatban csupn a legalacsonyabb angyalokat emlthetjk. Lentrl kezdve a hrom alacsonyabb fajtjkat Kma-, Rupa- s Arupa-angyaloknak nevezik. Mint szmunkra fizikai testnk a lehet legalacsonyabb, gy a Kma-angyal rendes teste az asztrltest. Egy sokkal ksbbi, fejlettebb emberisgnek megfelelen az asztrlis vilgban l, s ha magasabb vilgokba megy t, akkor mentlis testt hasznlja gy, mint mi az asztrltestet hasznlnnk; s ha a kauzlis testbe emelkedik fel, csak annyi erfeszts kell hozz, mint neknk, ha rtelmi testnket akarjuk hasznlni.
 
Hasonlkpen a Rupa-angyal rendes teste az rtelmi test, mert a mentlis vilgnak ngy alacsonyabb, vagy formaskjn tartzkodik, az Arupa-angyal pedig a hrom magasabbon, s nincsen alacsonyabb teste, mint a kauzlis test. De ez utbbi kt fajta angyal oly ritkn mutatkozik az asztrlis vilgban, mint az asztrlis vilg laki a fizikain, gyhogy itt csak megemltjk ket.
 
Ami a legalacsonyabb fajta angyalt illeti, tveds volna azt kpzelni, hogy mrhetetlen magasan ll az ember fltt, mert nmelyikk egy nlunknl nmely tekintetben alacsonyabb emberisgbl lpett be soraikba. Az tlag kztk sokkal magasabb, mint az emberek kzt, mert mindaz, ami szndkosan s tettlegesen gonosz, nluk mr rg nem tallhat, de hajlamaik szerint nagyon eltrek, gyhogy egy igazn nemes, nzetlen s tszellemlt ember magasabb fejlettsg lehet, mint nmely angyal.
 
Figyelmket nmely mgikus hvs magra vonja, de az ember akarata nem uralhatja ket, csupn a magasabb Adeptusok. Rendesen alig tudnak rlunk a fizikai vilgunkban, de nha elfordul, hogy egyikk szrevesz valami emberi nehzsget, ami felbreszti sajnlatt, s taln megprbl az illetnek segteni gy, mint brmelyiknk megprblna egy szenved llaton segteni. k nagyon jl tudjk, hogy a jelen fejldsi fokon minden beavatkozs az emberi gyekbe tbb bajt okozhat, mint jt. A fent emltett hromfajta angyal fltt mg ngy nagy osztly ltezik, s mg azok fltt s az angyali birodalmon tl a bolygk szellemeinek risi serege, de ilyen magasztos lnyekrl nem volna helynval az asztrlis vilgrl szl knyvben beszlni.
 
Nem llthatjuk, hogy brmelyik emltett csoportba tartoznnak, de taln mgis itt kell emlteni a ngy „Devaraja”-t, vagyis Angyali Kirlyt, ezeket a csodlatos s fontos lnyeket. Ezek a kirlyok nem olyan rtelemben angyaliak, mint az angyalok, s nem az angyali birodalom fltt uralkodnak, hanem a ngy „elem”, vagyis fld, vz, leveg s tz fltt, a bennk lakoz termszeti szellemekkel s elemi anyagokkal. Nem tudhatjuk, hogy milyen fejldsen t emelkedtek jelenlegi hatalmuk s blcsessgk magaslatra, de gy ltszik, hogy nem haladtak t a minknek megfelel emberisgen.
 
Gyakran gy rjk le ket, mint a fld kormnyzit, vagy a ngy vilgtj angyalt, s hindu knyvek „Chatur Maharaja”-knak nevezik ket, s mindegyiknek kln nevet adnak, valamint az elemi lnyek seregeinek is, melyek hozzjuk tartoznak. szak, kelet, dl s nyugat az vk, s a megfelel szneik arany, fehr, kk s piros. A Titkos Tants emlti ket, mint „szrnyas gmbk s tzes kerekek”-et, s a keresztny bibliban Ezkiel hasonl szavakkal igyekszik ket lerni. Minden valls szimbolgijban tallkozunk velk, s mint az emberisg vdelmezit, mindig nagy tiszteletben tartottk ket.
 
k az ember karmjnak vgrehajti fldi lettartama alatt, ami ltal nagyfontossg szerepet jtszanak az emberi sorsban. A kozmosz nagy karmikus istensgei, akiket a Titkos Tants „Lipik”-nak nevez, minden egyes szemly tetteit mrlegelik, amikor asztrlis lete vgn a klnbz princpiumai vgleg sztvlnak, s akkor olyan formt adnak t terikus hasonmsnak, amely a kvetkez letben ppen alkalmas az illet karmja szmra. Az Angyali Kirlyok, akik az „elemeknek” parancsolnak, sszelltjk az arnyt gy, hogy pontosan megfeleljen a Lipikk szndknak.
 
k llandan rkdnek, s ellenslyozzk azokat a folytonos vltozsokat, amelyeket az embernek letben sajt s krnyezetnek szabad akarata okoz, hogy ne legyen igazsgtalansg, s a karma pontosan kihasson valami ton-mdon. Emberi anyagi alakot tudnak lteni, ha akarnak, s tudjuk, hogy ezt tbb zben megtettk.
 
A magasabb termszeti szellemek mind, s a mestersges elemi lnyek seregei az kzegeikknt mkdnek az szdt munkjukban, s mgis az sszes szl kezkben fut ssze, s az egsz felelssg az vk. Ritkn mutatkoznak az asztrlis vilgban, s olyankor k a legfigyelemremltbbak a nem emberi lakk kzl. Aki az okkultizmust tanulmnyozza, annak nem szksges megmondani, hogy mivel ht nagy csoportra oszlik gy a termszeti szellemek, mint az elemi esszencia is, szksges, hogy ht s nem csak ngy Angyali Kirly legyen, de a beavatottak krn kvl keveset tudnak, s mg kevesebbet mondanak a magasabb hromrl.

     
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
     
Ltgatk
Induls: 2005-11-11
     
dvzllek
     
Linkek
     

✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal